Pierwsza w języku polskim Msza św. w nowym kościele.

Polacy, którzy stanowią połowę parafii w Trondheim prawie do ostatniego miejsca wypełnili kościół podczas pierwszej w języku polskim Mszy świętej w nowej katedrze św. Olafa w Trondheim. Uroczysta Eucharystia w języku polskim odprawiona została w dzień po poświęceniu nowego kościoła, 20 listopada, pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Józefa Kowalczyka, prymasa seniora.

 

W koncelebrze brali również udział sekretarz ks. arcybiskupa – ks. Tadeusz Gerlach, wikariusz generalny Prałatury w Trondheim – ks. Ole Martin Stamnestrø oraz polscy duszpasterze w Trondheim – ks. Piotr Ostafin i ks. Sławomir Czuba.

Pełny kościół, uroczysta celebra, śpiew polskiego chóru oraz wniesienie podczas procesji na Mszę świętą obrazu Jezusa Miłosiernego sprawiło, że uczestnictwo w modlitwie było dla wielu wielkim przeżyciem. W swojej homilii arcybiskup Kowalczyk zwrócił uwagę na to, żeby mieszkając za granicą pamiętać i pielęgnować swoje korzenie. Ks. arcybiskup wyraził również wdzięczność wszystkim rodzicom, którzy przyprowadzają swoje dzieci do kościoła, wpajając im to co wynieśli z domów rodzinnych mimo, że są od nich daleko.

Po zakończeniu modlitwy Polacy licznie spotkali się przy kawie i ciastku. W spotkaniu uczestniczyła także Agata Solawa, która bardzo się cieszy, że nowy kościół jest już gotowy. Dzisiejsza uroczystość była dla nas bardzo ważna, mówi Agata, cieszymy się, że uświetnili ją swoją obecnością tak dostojni goście. Dziękujemy im za to bardzo serdecznie. Nowy kościół to dla nas nie tylko godniejsze miejsce do modlitwy, ale także nowe lokale parafialne, gdzie będziemy mogli spotykać się po Mszy świętej przy kawie i cieście, puentuje Agata.

źródło: parafialna strona internetowa trondheim.katolsk.no